niedziela, 26 maja

Które platformy do streamingu muzyki są najlepsze?

Wraz z popularyzacją szybkiego Internetu strumieniowanie muzyki stało się codziennością. Zamiast kupować płyty czy nawet ściągać albumy, można ich słuchać bezpośrednio z sieci we wcale nie gorszej jakości. Na rynku jest wiele serwisów streamingowych z muzyką. Na który się zdecydować?

Spotify – najpopularniejsza platforma 

Prawdopodobnie najpopularniejszy serwis streamingowy tego typu na świecie. W swojej podstawowej wersji (nieodpłatnej) użytkownicy mają możliwość odsłuchu niemalże całej twórczości udostępnianej przez wykonawców. Wariant premium jest wolny od reklam, co stanowi sporą wygodę dla użytkownika. Serwis jest bardzo ceniony także ze względu na playlisty udostępniane przez użytkowników. 

Tidal – liczy się jakość

Tidal jest odpowiedzią na potrzebę słuchania muzyki w jak najwyższej jakości. Wyróżnia się na tle konkurencji strumieniowaniem pozbawionym wad stratnej kompresji. Dodatkowo oferuje też możliwość oglądania teledysków w niezwykle wysokiej jakości. 

Apple Music – jakość na wszystkich urządzeniach

Serwis ten jest skierowany przede wszystkim do użytkowników firmy Apple. Mając swój indywidualny Apple ID, można z łatwością korzystać z jednego konta na wielu urządzeniach. Platforma jest zbliżona do Spotify, jednakże korzystając z lepszych jakościowo głośników można od razu poczuć odczuwalną jakość dźwięku, wynikającą z zastosowania kompresji bezstratnej. Ponadto jest to w pakiecie i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. 

Bandcamp – platforma do dystrybucji niszowych zespołów

Serwis ten w stosunku do swoich konkurentów charakteryzuje się zupełnie odmienną filozofią. W praktyce nie istnieją jako takie limity odsłuchu ani żadne reklamy. To wykonawcy decydują, czy użytkownicy mogą posłuchać danego albumu w całości, czy na przykład tylko wybranych utworów. Jednakże serwis stanowi platformę dystrybucyjną – zarówno albumów w formie cyfrowej, jak i fizycznej. Oferuje on płyty winylowe, CD, a nawet kasety magnetofonowe czy koszulki (często w limitowanych edycjach). 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *