sobota, 15 czerwca

Sztuka na wyciągnięcie ręki. Najsłynniejsze i najciekawsze muzea online

Pandemia uderzyła w kulturę ze zdwojoną mocą. Instytucje były zamknięte przez dobrych kilka miesięcy, a po zdjęciu obostrzeń nic nie wyglądało już tak jak wcześniej. Turystów było mniej i coraz mniej ochoczo odwiedzali placówki kulturalne. Lekarstwo? Jak w wielu takich przypadkach – czas. Koronawirus przyniósł jednak częściowe remedium, które okazało się także bardzo dużym udogodnieniem nie tylko dla tej dziedziny.

Podczas lockdownu coraz więcej sfer naszego życia zaczęło się przenosić do internetu. Zajęcia online, coraz więcej sklepów, a także urzędy. Nie trzeba było długo czekać, żeby także i instytucje kultury podłapały ten trend i zaczęły masowo proponować atrakcje w sieci. Niektóre – te bardziej rozwinięte technologicznie – miały już takie narzędzia w zanadrzu od dawna. Pandemia po prostu zmusiła dużo muzeów do nagonienia za tym trendem. I poniekąd właśnie dzięki temu, dzisiaj możemy „przechadzać się” po wielu placówkach – właśnie korzystając z internetu. Które sławne muzea proponują nam takie zwiedzanie?

Najsłynniejsze i największe muzea na wyciągnięcie ręki

Zacznijmy może od tych najsławniejszych. Muzeum Brytyjskie jest jednym z największych muzeów online na świecie. Strona internetowa tej instytucji daje nam dostęp do aż ponad 8 milionów eksponatów. To jeden z największych obiektów tego typu na świecie i z pewnością miejsce, które warto odwiedzić – zarówno online, jak i na żywo.

Za pomocą łącza internetowego można odwiedzić także Luwr. Najważniejsze eksponaty można obejrzeć tutaj zupełnie za darmo, a wśród nich znajdziemy dzieła Michała Anioła oraz słynne antyki z Egiptu. Dodatkowo możemy tę placówkę zwiedzać w trybie 360 stopni i klikać na interesujące nas przedmioty, żeby pozyskać więcej informacji.

Do tego szeregu warto też dodać Muzea Watykańskie w Rzymie. Tutaj przyjdzie nam obejrzeć mnóstwo klasycznych rzeźb, a w tym, po raz kolejny, dzieła Michała Anioła. Jedną z najsławniejszych prac jest oczywiście sufit w kaplicy sykstyńskiej, który także możemy zobaczyć „z bliska”.

Waszyngtońska galeria, śladami Van Gogha oraz polska instytucja

Wycieczka do Waszyngtonu może być kosztowna. Nie musimy jednak wcale się tam wybierać, jeśli chcemy odwiedzić Narodową Galerię Sztuki. Także i to muzeum możemy przejrzeć za sprawą magii internetu. Tutaj przyjdzie nam doświadczyć wielu słynnych dzieł m.in. Claude’a Moneta, Francisco Goi czy też Jana van Eycka. Zbiory tego muzeum opierają się na dziełach przekazanych przez prywatnych kolekcjonerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *