sobota, 15 czerwca

Animacja komputerowa – jakich programów się uczyć, aby ją wykonywać?

Animacja komputerowa to dynamicznie rozwijająca się dziedzina, która pozwala na uzyskanie niesamowitych efektów wizualnych. Jest szeroko stosowana w branży filmowej, rozrywkowej, produktowej, architektonicznej, artystycznej i wielu innych. 

Animacja komputerowa – jakie programy są najczęściej używane?

Istnieje kilka najpopularniejszych programów używanych do animacji komputerowej. Przed wyborem odpowiedniego należy odpowiedzieć sobie na parę kluczowych pytań. Pierwsze dotyczy rodzaju animacji, jaki będzie nią wykonywany. Czy mowa o animacji 2D czy 3D? W przypadku grafiki w dwóch wymiarach dwa najpopularniejsze programy to Adobe After Effects i Adobe Animate. After Effects jest nastawiony na wprawianie w ruch elementów przygotowanych w innych programach graficznych. Animacja 2D w nim wykonana znajduje szczególne uznanie podczas tworzenia explainer video, czołówek na YouTube, filmów o charakterze informacyjnym, edukacyjnym, w kampaniach społecznych, ale też podczas tworzenia animowanego logo i wielu innych. Dodatkowo posiada bardzo pokaźne możliwości w zakresie edycji wideo oraz tworzenia różnego typu realistycznych efektów specjalnych. Adobe Animate, znany do niedawno jako Flash, opiera się na grafice wektorowej. Obiekty można zarówno importować z plików zewnętrznych (na przykład programu Illustrator), jak i rysować bezpośrednio w nim. 

Animacja 3D – mniej skomplikowana niż się wydaje

Przygodę z grafiką 3D można zacząć od bardzo popularnego programu Blender. Pomimo tego, że jest całkowicie darmowy, daje on bardzo duże możliwości zarówno modelowania grafiki 3D (na przykład w celu użycia modeli do gier), jak i tworzenia filmów animowanych. 

Większość programów sama w sobie nie posiada jednak pełnych opcji graficznych, jaką zapewniają programy do tworzenia grafiki dwuwymiarowej. I tak modele trójwymiarowe muszą zostać pokryte teksturami, które najlepiej będzie wykonywać w Adobe Photoshop. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *