niedziela, 26 maja

Bezpieczny Internet, czyli jaki?

Współczesny Internet daje duże możliwości, a zarazem niesie liczne ryzyka. Zachowanie bezpieczeństwa w sieci jest niezbędne w dzisiejszym cyfrowym świecie. Z pozoru nieszczególnie istotne informacje mogą być wykorzystane przez cyberprzestępców na różne sposoby. Jak się przed nimi chronić?

Wraz z rozpowszechnieniem się Internetu użytkownicy wprowadzili do globalnej sieci mnóstwo danych, często wrażliwych. Istnieją całe grupy hakerów, którym zależy na tym, aby je wykraść i spożytkować zgodnie ze swoimi interesami. Aby chronić siebie i swoje dane, warto podjąć zdecydowane i skuteczne kroki. Darmowy antywirus jest jednym z nich. 

Phishing – na czym polega?

Phishing jest to rodzaj cyberataku, polegający na wysyłaniu linków do spreparowanych stron, mających do złudzenia przypominać prawdziwe serwisy internetowe. Ofiarą padają zwłaszcza klienci sklepów internetowych, firm kurierskich i banków. Stąd bowiem najłatwiej wykraść dane potrzebne do zalogowania na prywatne konta oraz o pozyskanie środków. Dlatego też nie należy klikać w jakiekolwiek linki otrzymywane w wiadomościach SMS-owych i e-mailowych. 

Jak się zabezpieczyć przed próbami wyłudzenia danych?

Skomplikowane hasła, dwuskładnikowe uwierzytelnianie oraz zadbanie o to, aby dostępy do różnych serwisów miały odmienne dane logowania przekładają się na większy poziom bezpieczeństwa użytkowników. Warto stosować kombinacje wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych, aby hasła były jak najbezpieczniejsze. Większość systemów, w tym banków czy sklepów internetowych, używa systemu oceny haseł i sugeruje, czy jest ono wystarczająco silne. Bardzo ważne jest instalowanie na urządzeniach oprogramowania antywirusowego. Chroni ono zarówno komputery stacjonarne i laptopy, jak również smartfony przed sporą częścią ataków. Programy tego typu ostrzegają użytkowników o wszelkich podejrzanych działaniach. W Internecie można zyskać dostęp do wielu antywirusów, które blokują spyware, dialery i keyloggery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *