wtorek, 23 lipca

Byli szefowie w Ubisoft aresztowani pod zarzutem molestowania

Francuska policja aresztowała w tym tygodniu pięciu byłych pracowników Ubisoftu pod zarzutem napaści na tle seksualnym i molestowania od 2020 roku. Gazeta Libération poinformowała, że policja zatrzymała dwóch dyrektorów naczelnych, a kolejnych trzech aresztowano poprzedniego dnia po rocznym dochodzeniu zainicjowanym pracowników.

Firma Ubisoft, najbardziej znana z tworzenia serii gier wideo Assassin’s Creed, znalazła się pod lupą w 2020 r., kiedy kilku członków kadry kierowniczej wyższego szczebla odeszło ze swoich stanowisk w związku z oskarżeniami o niewłaściwe zachowanie na tle seksualnym. Wśród aresztowanych w tym tygodniu byli były dyrektor kreatywny Serge Hascoët, który został oskarżony trzy lata temu, a następnie ustąpił ze stanowiska, oraz były wiceprezes ds. usług wydawniczych i kreatywnych Tommy François, którego natychmiast umieszczono na urlopie dyscyplinarnym. 

W 2021 r. francuski związek zawodowy Solidaires Informatique złożył formalną skargę w imieniu dwóch rzekomych ofiar, co doprowadziło do wszczęcia śledztwa, które podobno doprowadziło do aresztowania Hascoëta i François. Lokalna policja nie ujwniła nazwisk trzech pozostałych aresztowanych osób.

W tamtym czasie  czterech innych znanych pracowników Ubisoftu zostało wówczas zwolnionych lub zrezygnowało z pracy w firmie, w tym były wiceprezes Ubisoft Maxime Beland, była globalna szefowa HR Ubisoftu Cécile Cornet i były dyrektor PR Ubisoft Stone Chin. Według doniesień dyrektor naczelny i współzałożyciel Ubisoftu, Yves Guillemot, powiedział BBC w 2020 roku, firma przeszła „całkowitą zmianę” swoich praktyk przywódczych. „To jest niedopuszczalne, ponieważ toksyczne zachowania stoją w bezpośredniej sprzeczności z wartościami, w sprawie których nigdy nie poszedłem na kompromis, ” powiedział.

W komunikacie prasowym z 2021 r. firma Ubisoft oświadczyła, że podjęła drastyczne kroki w celu zwalczania niewłaściwego postępowania, w tym przeprowadziła audyt globalnej organizacji HR i zasad przeciwdziałania molestowaniu, a także zaktualizowała Kodeks uczciwego postępowania firmy, który podobno obejmuje sesje szkoleniowe dotyczące przeciwdziałania molestowaniu.

Libération poinformowała, że François rzekomo próbował siłą pocałować młodą kobietę na przyjęciu w biurze, co Maude Beckers, prawniczka powodów, powiedziała portalowi, że można to porównać do „uczniowskiej atmosfery”. Powiedziała portalowi, że dział HR podobno wiedział o molestowaniu w miejscu pracy, dodając, że po raz pierwszy w swojej 22-letniej karierze widziała tak systematyczne umożliwianie molestowania. Powiedziała, że sprawa przeciwko byłym dyrektorom Ubisoftu wykracza poza ich indywidualne zachowanie i zamiast tego „ujawnia systemową przemoc seksualną”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *