sobota, 15 czerwca

Dlaczego warto i jak korzystać z asystentów głosowych – Siri i Google Assistant

Asystenci głosowi, takie jak Siri od Apple i Google Assistant od Google, są nowoczesnymi narzędziami, które mogą znacząco ułatwić codzienne zadania i poprawić produktywność. Dzięki nim można szybko uzyskać informacje, zarządzać urządzeniami inteligentnymi w domu czy nawet planować swoje dni. Oto krótki przewodnik, jak korzystać z tych zaawansowanych technologii.

Jak korzystać z Siri?

Siri to asystentka głosowa dostępna na urządzeniach Apple, takich jak iPhone, iPad, Mac, Apple Watch i HomePod. Aby rozpocząć korzystanie z Siri:

 1. Aktywacja Siri: Na iPhone’ie lub iPadzie możesz aktywować Siri, mówiąc „Hej Siri” lub przytrzymując przycisk Home (lub przycisk boczny w nowszych modelach). Na Macu użyj kombinacji klawiszy Command+Space lub kliknij ikonę Siri na pasku menu.
 2. Ustawienia: Przejdź do Ustawień > Siri i wyszukiwanie, aby dostosować opcje Siri, takie jak język, głos i sposób aktywacji.
 3. Zadawanie pytań: Po aktywacji powiedz „Hej Siri” i zadaj pytanie lub wydaj polecenie. Możesz poprosić o pogodę, wiadomości, ustawienie alarmów, przypomnień, wysłanie wiadomości tekstowej lub wykonanie połączenia telefonicznego.
 4. Integracja z aplikacjami: Siri może współpracować z wieloma aplikacjami. Na przykład możesz powiedzieć „Hej Siri, zamów Ubera” lub „Hej Siri, zagraj moją ulubioną playlistę w Apple Music”.

Jak korzystać z Google Assistant?

Google Assistant jest dostępny na urządzeniach z systemem Android, inteligentnych głośnikach Google Home oraz na iPhone’ach i iPadach poprzez aplikację Google Assistant. Oto jak z niego korzystać:

 1. Aktywacja: Na urządzeniu z Androidem przytrzymaj przycisk Home lub powiedz „OK Google”. Na iPhone’ie lub iPadzie otwórz aplikację Google Assistant i zacznij mówić.
 2. Konfiguracja: W aplikacji Google na Androidzie lub w aplikacji Google Assistant na iOS możesz dostosować ustawienia asystenta, takie jak język czy głos asystenta.
 3. Zadawanie pytań i wydawanie poleceń: Podobnie jak w przypadku Siri, wystarczy zacząć od słów kluczowych („OK Google” lub dotknąć mikrofonu) i zadawać pytania lub wydawać polecenia. Możesz prosić o kierunki dojazdu, zarządzanie kalendarzem czy kontrolowanie inteligentnego domu.
 4. Rutyny: Google Assistant oferuje funkcję rutyn, która pozwala na automatyzację serii działań jednym poleceniem. Na przykład możesz stworzyć rutynę „Dobranoc”, która wyłączy światła i ustawi alarm.

Porady dotyczące korzystania z asystentów głosowych:

 • Prywatność: Pamiętaj o ustawieniach prywatności i bezpieczeństwa. Możesz ograniczyć dostęp do niektórych danych lub wyłączyć historię rozmów z asystentem.
 • Jasność komunikatów: Staraj się mówić wyraźnie i bezpośrednio. Im bardziej precyzyjne polecenie lub pytanie, tym lepsza odpowiedź od asystenta.
 • Nauka komend: Zarówno Siri, jak i Google Assistant mają wiele komend i funkcji. Warto poświęcić czas na zapoznanie się z nimi, aby w pełni wykorzystać możliwości asystentów.
 • Aktualizacje: Regularnie aktualizuj oprogramowanie swojego urządzenia, aby korzystać z najnowszych funkcji i poprawek bezpieczeństwa asystentów głosowych.

Korzystanie z asystentów głosowych może z początku wydawać się nieco obce, ale z czasem staje się intuicyjne i może znacząco ułatwić codzienne czynności. Zarówno Siri, jak i Google Assistant ciągle się rozwijają, oferując coraz to nowe możliwości i ulepszenia, które mają na celu ułatwienie nam życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *