sobota, 15 czerwca

Elektroniczny sport zdobywa szczyty popularności

e-sport

E-sport zaczyna doganiać tradycyjne dyscypliny pod względem popularności i generowanych zysków. Zarobki najlepszych e-sportowców liczone są w milionach, a publiczność wydarzeń z ich udziałem zbliża się już do pułapu pół miliarda.

Czym jest e-sport?

Sport elektroniczny (e-sport) jest sposobem rywalizacji, który z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Zawodnicy konkurują ze sobą przy wykorzystaniu gier komputerowych. Forma rozgrywek przybiera zarówno postać rekreacyjną, jak i profesjonalną (turnieje, mistrzostwa świata), w której występują zawodowi gracze (pro gamers). E-sport zyskał na swojej popularności dzięki grom z gatunku MOBA, MMORPG oraz FPS. Sportowcy rywalizują ze sobą w drużynach, a także indywidualnie. Mecze w e-sporcie rozgrywane są na żywo i początkowo były transmitowane za pomocą serwisów streamingowych. Aktualnie największe wydarzenia organizowane są na dużych obiektach sportowych i gromadzą także szeroką publikę w miejscach, w którym się odbywają. 

Rozwijaj się razem ze sportem elektronicznym!

Zainteresowanie sportem elektronicznym nieustannie rośnie. Szacuje się, że w roku 2022 liczba miłośników internetowych rozgrywek ma sięgnąć poziomu około 450 milionów. Co ciekawe, niemal 40% zainteresowanych ogranicza się wyłącznie do oglądania. Jedna z najbardziej popularnych gier – Leauge of Legends każdego miesiąca notuje około 100 milionów czynnych użytkowników. Finał sezonu 2017 odbył się na Stadionie Narodowym w Pekinie i wzbogacony był o ceremonie otwarcia. Końcowe rozgrywki oglądało ponad 60 milionów ludzi, a pula nagród sięgnęła około 5 milionów dolarów. Z roku na rok rośnie liczba powstających lig, w których gracze z całego świata starają się wspiąć na wyżyny e-sportu i zostać profesjonalnym graczem.  

Najpopularniejsze gry online

Do najbardziej popularnych gier wykorzystywanych do rywalizacji w sporcie elektronicznym należą League of Legends, DotA 2 oraz Counter Strike: Global Offensive. Wygranie meczu w każdej z nich możliwe jest dzięki zespołowemu wykonaniu określonych czynności. Odniesienie zwycięstwa w Leauge of Legends polega na zniszczeniu głównego budynku (Nexusa), znajdującego się w bazie przeciwnika. Rozgrywka w DotA 2 jest analogiczna. W celu wygrania meczu drużyna musi zniszczyć Ancient przeciwnego zespołu, który znajduje się w głównej bazie. Zasady wygranej w CS:GO są znacznie szersze.

Zakończenie meczu może nastąpić zarówno poprzez eliminacje wszystkich zawodników drużyny przeciwnej, a także dzięki podłożeniu lub rozbrojeniu bomby. Gry, które są najbardziej popularne na turniejach dają graczom w pełni równe szanse od początku rozgrywki. Mapy są zbilansowane, a najważniejszym czynnikiem wypływającym na wygraną są umiejętności zawodników. Liczy się także przyjęta strategia.

Battle Royale wszedł przebojem

Od 2018 w świecie gamingu na popularności zaczął zyskiwać gatunek Battle Royale. W tej formula na określonym terenie ląduje od 50 do 150 graczy, którzy poruszając się po mapie zbierają uzbrojenie i eliminują przeciwników. Pole walki sukcesywnie się kurczy, co zmusza graczy do ciągłego przemieszczania się. Wygrywa gracz lub drużyna (od 2 do 4 osób), która posostała jako ostatnia na placu boju.

Szlak dla tego gatunku przetarł zapomniany obecnie H1Z1, jednak furore na niespotykaną wcześniej skalę zrobił PlayerUnknown’s Battlegrounds. Wkrótce jego sukces przebiła gra Fortnite, która na długo stała się niedoścignionym fenomenem pod względem popularności. I gdy wydawało się, że w gatunku Battle Royale nie da się już nic więcej wymyślić Blizzard rzucił na rynek Warzone’a nokautując konkurencję.

Wielka popularność gier z gatunku BR nie mogła pozostać bez wpływu na e-sport. Obecnie w TOP 10 gier w e-sporcie są aż 4 tytuły z gatunku Battle Royale: Fortnite, PUBG, Warzone I Apex.

Materiał powstał we współpracy z firmą B2B Tech, która dostarcza uszczelki w pełnym asortymencie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *