niedziela, 26 maja

Podróże w rytmie slow – jakie miejsca w Polsce zwiedzić?

Oferty all inclusive, przygotowane pod masowego i mało świadomego turystę, są już passe. Warto odkrywać kraje, zwłaszcza Polskę, w zdecydowanie wolniejszym rytmie. Wówczas żaden niuans, wartościowy element czy fragment tradycji nie znikną z horyzontu. 

Slow travel – sposób doświadczania, który dotarł do Polski 

Przemiana z turysty w podróżnika to niezwykła metamorfoza, w wyniku której można doświadczać więcej i intensywniej. To możliwość poznania autentycznego klimatu, kuchni, ludzi i miejsc. To rozwiązanie dla tych osób, które nie boją się wziąć odpowiedzialności za swoje życie i wiedzą, że nie są pępkiem świata. Zredukowanie śladu węglowego poprzez mądre wybory daje dumę i pozwala zachować środowisko naturalne innym pokoleniom. Slow travel, bo tak mówi się o tej formie odkrywania świata, zawitała także do Polski. Wystarczy spojrzeć na rosnącą liczbę gospodarstw, siedlisk, chat, żeby mieć pewność, że ten trend przyjął się także u nas. Jest coś wzruszającego w prostocie, którą reprezentuje. Domki w drzewach, nowoczesne formy glampingu i wiele więcej czeka na wszystkich tych, którzy zwiedzania malowniczych zakątków Polski nie chcą ograniczać do hotelowego lobby. 

Podróże w nurcie slow – jakie zakątki Polski można odwiedzić?

W ofertach prywatnych gospodarzy można znaleźć prawdziwe perełki. Są one rozrzucone po całej Polsce. Wiele z nich znajduje się na urokliwym Podlasiu, gdzie gościnność mieszkańców nie zna granic. Będąc tam, warto przespacerować się szlakiem Krainy Otwartych Okiennic. Nie sposób nie zajrzeć też do jednej z tutejszych cerkwi czy złożyć wizyty rodzinie żubrów. Dla tych, którzy uwielbiają sporty wodne czy spokojne wędkowanie na brzegu jeziora, idealnym miejscem będą Warmia i Mazury.

Można tu liczyć na mnóstwo atrakcji, począwszy od przejażdżek rowerowych trasą Green Velo, poprzez wyruszenie kajakiem czy łódką na środek jeziora, a skończywszy na zbieraniu grzybów w tutejszym lesie. Piękna Lubelszczyzna z malowniczym Kazimierzem Dolnym, Janowcem nad Wisłą, pałacem w Kozłówce i czy na przykład bydgoski waterfront i secesyjne Śródmieście również stanowią wdzięczny cel do podróżowania. Zwłaszcza, że w każdym z zakątków Polski można zjeść regionalne przysmaki i napić się wyjątkowych trunków. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *