wtorek, 23 lipca

Zamieszkać w domu jak z Gwiezdnych Wojen

Dom kopułowy to wyróżniająca się na tle standardowych budowli konstrukcja, której dach i ściany są zaokrąglone. Bez wątpienia przyciąga ona niczym magnes spojrzenia ciekawskich osób, które z tego typu obiektem mają do czynienia po raz pierwszy w swoim życiu. Taki kształt domu nie jest jednak żadną nowością – nawiązuje do pierwotnych, znanych człowiekowi od tysięcy lat rodzajów schronienia. 

Jakie są kluczowe zalety domów kopułowych?

Ze wzniesieniem domu kopułowego wiąże się dużo niższy koszt niż w przypadku tradycyjnych budynków. Za wyborem tej formy mieszkaniowej przemawia również krótki czas budowy, który wynosi około 6 miesięcy. Podczas wznoszenia można sięgnąć po różne materiały – nie tylko drewno i beton, ale także glinę czy cegłę. Profesjonalne firmy zajmujące się budową takich obiektów wykorzystują również słomę, paździerz konopny, wełnę mineralną czy styropian. Różnorodność materiałowa towarzyszy także tworzeniu pokrycia dachowego domu kopułowego. Może być on wykonany ze słomy, żywicy, gontu bitumicznego czy papy. 

Co jeszcze skłania do ich budowy?

Kolejną zaletą jest fakt, że domy kopułowe, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 35 m2 mogą być stawiane bez pozwolenia na budowę. To również wpływa korzystnie na skrócenie całej procedury – od zakiełkowania w głowie pomysłu aż po przeprowadzkę. Zaokrąglona konstrukcja ścian i dachu przekłada się na doskonałą odporność obiektu na silny porywisty wiatr. Na korzyść tego rozwiązania przemawia też znacznie mniejsze koszty ogrzewania, wynikające z braku narożników. Poza tym zaokrąglone sklepienie nawiązuje do starych budowli, w których człowiek zarówno dawniej, jak i teraz czuje się dobrze i bezpiecznie. 

Wykorzystanie drewna i gliny w budowie domu kopułowego przekłada się na jego właściwości antyalergiczne. W takich budowlach śpi się i wypoczywa nad wyraz zdrowo. Znakomite warunki bio-egzystencjalne ułatwiają regenerację i przywracają siły witalne. 

Jakie są wady domów kopułowych?

Zaokrąglone ściany i plan budowli na planie koła znacząco utrudnia wydzielenie poszczególnych pomieszczeń. Problemy mogą zaczynać się już na etapie wykonywania otworów drzwiowych i zamówienia stolarki. Trudności może przysparzać także aranżacja domu kopułowego. Tak prozaiczne sprawy jak dopasowanie brodzika, zabudowy kuchennej czy szafy w przedpokoju mogą wiązać się ze znacznie większymi kosztami. Fachowcy z całą pewnością policzą też więcej za robociznę, gdyż będzie od nich wymagane zastosowanie bardziej skomplikowanych i nietypowych rozwiązań. Dużym problemem może być też znalezienie rzetelnych, doświadczonych i sprawdzonych wykonawców. Należy mieć na uwadze, że tego typu projekty wciąż stanowią prawdziwą rzadkość w Polsce. Podejmując się realizacji projektu takiego domu z pozycji inwestora, trzeba mieć pewność, że zarezerwowana ekipa budowlana ma odpowiednie kompetencje do wykonania takiej budowli. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *