wtorek, 23 lipca

Namiot na samochodowym dachu. Czy to ma sens?

Coraz większą popularnością w naszym kraju cieszy się dość oldschoolowy sposób turystyki. Caravaning to nic innego jak po prostu wakacje spędzane w przyczepie campingowej lub samochodzie campingowym. Ale czy tylko?

Nie, ponieważ w ostatnich latach coraz częściej możemy spotkać się z zupełnie nowym sposobem uprawiania tego stylu odpoczynku. Stało się to za sprawą połączenia dwóch rzeczy, których normalnie raczej byśmy nie łączyli. Chodzi o namioty dachowe, ponieważ te okazują się całkiem fajną alternatywą dla wspomnianych już camperów. Pomysł ten przyszedł do nas od zachodniego sąsiada, gdzie funkcjonuje pod nazwą Autodachzelte.

Spore argumenty namiotów dachowych

Warto od razu podkreślić dwa ogromne plusy, jakie namioty dachowe ze sobą niosą. Przekonują do siebie przede wszystkim prostotą użytkowania, gdyż nie jest to specjalnie trudne zainstalować go na naszym dachu i rozwinąć w celu noclegu. Wydawałoby się, że wysiłek, jaki musisz w to włożyć, będzie o wiele większy, ale tak naprawdę nawet dziecko dałoby sobie radę z rozwinięciem tego namiotu. Oczywiście, jeśli dziecko sięgnęłoby do dachu.

Drugim ogromnym plusem jest wygoda. Nie dość, że możemy namiot przyczepić do naszego samochodu, kiedy tylko chcemy, to jeszcze nie zajmuje on specjalnie dużo miejsca. To bardzo kompaktowy sposób kampingowania i idealny zwłaszcza dla niedzielnych fanów tego typu turystyki. Jest to też dobry sposób, aby wdrożyć się w ten tryb podróżowania, ponieważ kupienie samochodu campingowego od razu może przeciążyć nasz budżet.

Minusy oraz częste obawy

A propos budżetu, to niestety, ale namioty dachowe nadal swoje kosztują. Wyposażenie się w produkt dobrej jakości od sprawdzonej firmy także odbije się na naszej kieszeni. Obecnie kosztują one od kilku do nawet kilkunastu tysięcy, ale wiadomo też, że im więcej wydamy, tym bardziej rośnie prawdopodobieństwo otrzymania lepszego namiotu. Nie oznacza to jednak, że musimy od razu mierzyć w te najdroższe opcje. Warto sprawdzić na początku, czy taka forma rekreacji w ogóle nam odpowiada i nie wydamy ogromnych pieniędzy na jeden camping.

Należy też pamiętać, że jest to raczej sposób turystyki przeznaczony dla jednej lub dwóch osób. Namioty te nie są stworzone do rodzinnych wakacji, dlatego trzeba mieć to na uwadze. Produkty zazwyczaj zawierają dość prostą konstrukcję i system wentylacji. Warto też zaznaczyć, że przez brak kontaktu z ziemią nasz namiot dłużej pozostanie zdatny do użytku, ponieważ nie będzie aż tak szybko się niszczyć. Dużo osób pyta się o maksymalne obciążenie samochodu i jak to wygląda w tej sytuacji. Dużo aut osobowych ma limit do 70 kilogramów, przez co nie jeden klient zapewne zrezygnował z zakupu namiotu. Należy jednak zwrócić uwagę, że jest to obciążenie dynamiczne, a zatem z takim bagażem na dachu możemy się poruszać. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań, żeby na nim spać. Wręcz przeciwnie – może się on okazać całkiem wygodnym posłaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *