wtorek, 23 lipca

Sztuczna inteligencja podpowie jak się modnie ubrać

Sztuczna inteligencja jest tematem gorącym nie bez powodu. Z każdym kolejnym dniem słyszy się o coraz to bardziej szokujących i łamiących tabu dokonaniach tej technologii. Wzbudza dyskusję w świecie artystycznym, życiu politycznym, ale także i na rynku pracy. To zastąpi artystów, to tłumaczy i trudno jest przewidzieć, co czeka nas w związku z rozwojem AI. Sztuczna inteligencja powoli zaczyna nas otaczać i robi to także w sklepach internetowych. I to w zupełnie inny sposób, niż można by się spodziewać.

Zalando, popularny sklep internetowy, opublikował informację o tym, że już niebawem zostanie udostępniony asystent mody w postaci czatbota. Ten będzie oczywiście oparty na sztucznej inteligencji, a ta z kolei będzie nam doradzać, jak powinniśmy się ubrać. To może rodzić kontrowersje w kontekście tego, jak często ChatGPT potrafi pomylić fakty albo nawet zmyślać je na poczekaniu. Nie wiadomo więc, jak bardzo będzie można ufać mu w aspekcie tak abstrakcyjnym jak moda…

Zalando odpala asystenta mody

Zalando to popularna platforma internetowa, na której możemy zamówić między innymi ubrania czy też obuwie. Niemiecki sklep wysyłkowy jest obecny na polskim rynku od maja 2012 roku. Witryna podbiła serca polskich klientów dzięki ofercie, w której można było znaleźć produkty marek trudno dostępnych w Polsce.

Zalando chce teraz zaangażować sztuczną inteligencję w proces doradczy dla swoich klientów. Czatbot będzie służył niezdecydowanym w wyborze stylu na każdą okazję. Twórcy podkreślają, że jednym z największych mankamentów jest bogactwo wyboru i wielu przypadkach nie pomaga to podjąć decyzji w procesie zakupu. W tym ma właśnie pomóc asystent mody.

Wspomniany asystent będzie dostępny zarówno w aplikacji Zalando, jak i na samej stronie internetowej. Jego zadaniem jest rozwianie wątpliwości w kwestiach wyboru i bazuje on na technologiach OpenAI. Będzie to więc sztuczna inteligencja, która zostanie wyuczona pod kątem najnowszych trendów mody. Obsługiwać go będziemy poprzez zadawanie pytań, a jego propozycje będą podawane na podstawie wielu zmiennych – różnych okazji czy też warunków pogodowych.

Czy sztuczna inteligencja da radę nas ubrać?

Z jednej strony to dość spore udogodnienie, które faktycznie może pomóc w obsłudze klienta i niezdecydowanych pośle w odpowiednim kierunku. Moda jest jednak dość abstrakcyjną płaszczyzną, a sztuczna inteligencja jest na razie na etapie… dość wczesnym. Niejednokrotnie mogliśmy już przecież w internecie natykać się na informacje o tym, jak ChatGPT zmyślał odpowiedzi lub pomagał kreować fake newsy. Jak poradzi sobie z ubieraniem klientów Zalando?

To się okaże w fazie testowej. Początkowo asystent mody Zalando będzie udostępniony dla ograniczonej puli użytkowników. Od wiosny będzie on operował w języku angielskim oraz niemieckim dla klientów w Niemczech, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Austrii. Jeśli tam się sprawdzi, prawdopodobnie trafi też do kraju nad Wisłą. Należy więc czekać i obserwować, czy sztuczna inteligencja potrafi ubrać naszych zachodnich sąsiadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *