sobota, 15 czerwca

Vloger podróżniczy. Czy to praca marzeń dla ciebie?

YouTube to dla wielu osób sposób na życie. Porzuciły one pracę w korpo, aby zwiedzać świat jednocześnie czyniąc ze swojej pasji źródło utrzymania. Nie brakuje oczywiście chętnych na taki styl życia, jednak droga do sukcesu nie jest wcale łatwa.

Poniżej przedstawiamy rady i wskazówki, co zrobić, aby prowadzić swój własny vlog podróżniczy. No to ruszamy w podróż!

Liczy się pomysł

Jeśli pasjonujesz się podróżami i chciałbyś się nimi dzielić ze światem w postaci np. vloga podróżniczego – kanału na YouTube, powinieneś dobrze przemyśleć temat, przygotować oryginalną koncepcję, która ma szansę zainteresować szersza publiczność. Dobrym pomysłem na przyciągnięcie uwagi, jest ciekawy motyw przewodni, sposób podróżowania, czy charakterystyka odwiedzanych miejsc.

Jeśli kochasz pociągi, to podróż nimi może być motywem przewodnim. Może lubisz podróże motocyklem, rowerem? Może planujesz podróż dookoła świata? Może interesujesz się pozostałościami starożytnych cywilizacji? Może kochasz życie miejskie w dużych metropoliach albo dla odmiany małomiasteczkową sielankę? A może interesują cię regiony świata mało dotąd eksplorowane? Czy może w świat ciągnie cię chęć zasmakowania egzotycznych kuchni? A może jeszcze coś innego?

Motywów przewodnich podróży może być baaaardzo dużo, a te powyżej to tylko czubek góry lodowej. Warto też sprawdzić, który temat cieszy się większym zainteresowaniem wśród internautów. Dobrze jest zacząć od rzeczy małych – nie musisz od razu wylatywać na Grenlandię albo wyspę Wielkanocną – możesz rozpocząć od naszego polskiego podwórka, czy pobliskich krajów europejskich.

Bartek Czukiewski | Vlog „Bez Planu”

Jak już wybrałeś pomysł – motyw przewodni kanału – dopracuj go. Pamiętaj, że im bardziej profesjonalnie będzie prezentować się Twój kanał, tym szybciej i więcej zyskasz subskrybentów. Jednak na wszystko potrzeba czasu. Bardzo ważna jest także oprawa graficzna w postaci logo kanału, czołówki. Vlog powinien być także połączony w mediami społecznościowymi i mieć swoją stronę internetową.

Jaki sprzęt na start? Koszty inwestycji we vlog podróżniczy

Wiesz już, w jaki sposób chciałbyś przedstawiać swoje podróże, jak ma wyglądać twój vlog, to teraz czas na oszacowanie kosztów jakie poniesiesz na rozpoczęcie takiej przygody. Najważniejszym elementem będzie oczywiście sprzęt do filmowania. Na początek może to być smartfon ze średniej półki z możliwością rejestrowania filmów dobrej jakości. W tym kontekście warto rozważyć takie urządzenia jak Xiaomi POCO X3 Pro, OnePlus Nord CE lubOpp Reno 5 Z, których ceny oscylują na pułapie 1 500 zł

Następną inwestycją może być już bardziej profesjonalny sprzęt, np. aparat Canon EOS M50. Do tego potrzebny będzie obiektyw, za który zapłacisz minimum 1000 zł. Jeśli twój blog będzie powiązany z jazdą na rowerze lub wspinaczką, czy surfingiem, dobrą inwestycją będzie GoPro. Taki sprzęt kosztuje od około 1000 zł. Może chcesz pokazywać ujęcia z lotu ptaka? W takim razie konieczna będzie inwestycja w drona. Wiąże się to z wydatkiem od 3000 zł.

Przydadzą ci się także statyw, selfie stick i dobrej jakości mikrofon. Nie zapominaj, że potrzebny będzie też sprzęt do montażu całego materiału. Trzeba więc zainwestować w dobry, wydajny laptop – to wydatek od około 3 000 zł.

W koszty inwestycji wliczyć trzeba oczywiście także koszty pierwszego wyjazdu. Mamy sugestię, aby były to w zasadzie dwa wyjazdy: pierwszy po ciekawych miejscach w Polsce, np. w twoich okolicach – tu przetrzesz szlaki, nauczysz się ciekawie filmować i montować materiał; drugi to już wyjazd w jakieś (mniej lub bardziej) odległe miejsce, którym chcesz zainteresować publiczność.

Ostateczny koszt inwestycji w karierę vlogera zależy od wielu czynników. Jednak na start powinieneś przeznaczyć minimum 10 tys. zł jeśli zamierzasz zaczynać w Europie, 15 – 20 tys. jeśli chcesz odwiedzić odległe kontynenty.

Najpopularniejsze vlogi podróżnicze

Szukając inspiracji do prowadzenia swojego vloga podróżniczego, warto zapoznać się z popularnymi vlogami, które odniosły sukces:

Busem przez świat – kanał prowadzony przez Karola i Olę Lewandowskich, którzy podróżują po świecie kolorowym busem, pokazują ciekawe ujęcia, piękne krajobrazy i dzielą się praktycznymi informacjami, prowadzą także blog podróżniczy busemprzezswiat.pl z internetowymi przewodnikami, wydają też książki i prowadzą prelekcje;

Wędrowne motyle – Ania i Marcin na swym vlogu publikują relacje z podróży i udzielają praktycznych wskazówek, prowadzą też blog gdziewyjechac.pl, na którym publikują efektowne zdjęcia i informacje z zakresu geografii, historii i sztuki;

Kołem się Toczy – Karol Werner to twórca tego podróżniczego vloga, a także bloga, znajdziesz tam mnóstwo ciekawych filmów i wiele praktycznych porad na temat taniego podróżowania, warto też wspomnieć o książce autorstwa Karola Wernera – „Zarabianie na podróżach”;

Przez Świat Na Fazie – Dawid „Faza” Fazowski to chyba najpopularniejszy polski vloger podróżniczy, auto kanału „Przez Świat Na Fazie”, na którym dzieli się swymi podróżniczymi przygodami, to bardzo rozrywkowy, lecz niezwykle interesujący vlog podróżniczy;

Bez planu – ten bardzo popularny vlog o podróżach prowadzony jest przez Bartka Czukiewskiego, dzieli się on nie tylko pięknymi ujęciami, można u niego zobaczyć również bardziej przygnębiające widoki np. z Afryki, do tego dochodzi duża dawka informacji o kulturze, potrawach i zwyczajach panujących w różnych miejscach na świecie, kanał charakteryzuje się świetnym montażem filmów i muzyki, a także bardzo wciągającą narracją;

Globstory – kanał lifestylowo-podróżniczy, który prowadzi Kaja Kraska, w bardzo ciekawy sposób prezentowane są różne zakątki świata, można zapoznać się z życiem codziennym społeczności, ich kulturą oraz kuchnią, vlog pełen przepięknych ujęć oraz praktycznych informacji, w 2018 roku zdobył tytuł Bloga Roku 2018 na prestiżowym Warsaw Travelers Festival;

Gdzie bądź – kanał podróżniczy prowadzony przez małżeństwo – Zosię i Piotra Jurkowskich, to doskonały przykład na porzucenie pracy w korporacji i realizację marzeń, wyruszyli oni do Azji i tak zaczęli swoją przygodę z podróżami, oprócz fantastycznych ujęć, dzielenia się doświadczeniami i wrażeniami, ciekawym elementem tego tego kanału jest podsumowywanie kosztów każdej z wypraw.

Praktyka czyni mistrzem

Pamiętaj jednak, że wszystko wyjdzie w praniu, a praktyka czyni mistrzem. Gdy odbędziesz pierwsze podróże w roli vlogera przekonasz się jakie zagadnienia techniczne będą wymagały udoskonalenia, ale przede wszystkim zmierzysz się z kwestią jak w ciekawy i wciągający sposób opowiadać o świecie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Living Home prowadzącą Sklep internetowy z dywanami

1 Comment

  • MarzenaC-T

    Śledziłam kilka takich vlogów i uważam, że warunkiem sine qua non, aby odnieść w tej branży sukces jest znajomość co najmniej kilku języków obcych. Ktoś kto podróżuje po świecie i pokazuje to na YouTube, a jednocześnie nie jest się w stanie porozumieć z tubylcami, to jest nieporozumienie. Podróże po świecie można jednak potraktować jako okazję, której profitem będzie nauka języków , poszerzenie słownictwa i wygładzony akcent. Osobiście byłam na wymianie studenckiej w Hiszpanii i w naturalny sposób udało i się opanować język, w którym wcześniej tylko dukałam. A tak przy okazji, możecie polecić jakichś dobrych vlogerów podróżniczych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *