Trudno dzisiaj znaleźć osobę, która nie zna Facebooka czy Instagrama. To oczywiście najbardziej popularne social media, które mają setki milionów użytkowników na całym świecie. Warto jednak wiedzieć, że w przestrzeni internetowej dostępne są również alternatywne serwisy. Czy warto z nich korzystać? Jakie są ich zalety i wady?
Dlaczego niektórzy Internauci poszukują alternatywnych rozwiązań?
Najbardziej popularne social media i platformy internetowe borykają się z dwoma poważnymi problemami. Jeden dotyczy bezpieczeństwa, drugi polityki prywatności. Co chwila pojawiają się informacje wskazujące na to, że Facebook wie o nas za dużo, że gromadzi informacje na nasz temat, że wiele z nich wycieka. To właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z alternatywnych rozwiązań, których w sieci znaleźć można coraz więcej.
Czy warto korzystać z platformy MeWe?
Platforma MeWe istnieje już od dobrych kilku lat. W sieci pojawiła się bowiem w roku 2012. Była odpowiedzią na prowadzoną przez Facebook politykę w zakresie prywatności użytkowników. Za jej powstaniem stoi Mark Weinstein, który ma na swoim koncie stworzony w 1998 roku serwis SuperGroups. Pozwalał on na tworzenie społeczności składających się z osób o podobnych zainteresowaniach. W swoich założeniach przypominał współczesne grupy, jakie znaleźć można na Facebooku. Okazuje się, że platforma całkiem dobrze sobie radzi. Obecnie ma przeszło trzy miliony użytkowników. W 2018 roku została uznana za najszybciej rozwijające się medium społecznościowe. Minus? Nie brakuje tu grup, które nawet nie kryją się z tym, że mają charakter dyskryminacyjny oraz dezinformacyjny.
Czym charakteryzuje się platforma Vero?
To platforma, którą użytkownicy cenią przede wszystkim za to, że nie ma na niej reklam i tych algorytmów, które doskonale znane są wszystkim użytkownikom Facebooka. Stawia sobie za cel pełne zadowolenie tych, którzy zdecydują się z niej korzystać, pozostawia im większą dozę wolności niż robi to Facebook. Liczba użytkowników oscyluje na poziomie 3 milionów.
Czy platforma Gab to dobry wybór?
Gab to platforma, która przypadnie do gustu wszystkim osobom prezentującym skrajnie prawicowego poglądy. Utożsamiana jest z amerykańskim ruchem alt right, który nie zgadza się z wieloma postulatami wysuwanymi przez konserwatystów ze Stanów Zjednoczonych. Medium to pojawiło się w 2016 roku i coraz częściej traktowane jest jako alternatywa dla dużo bardziej znanego Twittera. Serwis kojarzony jest z mową nienawiści, a za sprawą Roberta Bowersa, który z niego korzystał, a który w 2018 roku dokonał masakry w Pittsburghu, nie cieszy się dobrą opinią. Co jednak ciekawe, na całym świecie korzysta z niego około milion osób. Obecnie ci, którzy nie chcą być kojarzeni ze skrajnie prawicowymi poglądami raczej nie decydują się na korzystanie z tego serwisu.
Czym jest Mastodon?
Mastodon to sieć społecznościowa, która ma charakter rozproszony oraz zdecentralizowany. Przypomina nieco Twitter, ale obsługa nie należy do najprostszych. I to właśnie skomplikowaną obsługę platformy uznać można za jej największą wadę. Wynika ona ze zdecentralizowanej struktury. Platforma nie ma wbudowane systemu wyszukiwania, a posługiwanie się hashtagami czy nazwami użytkowników w celu znalezienia tego, co nas interesuje nie należy do najwygodniejszych. Założyciele podkreślają jednak, że to właśnie taka budowa i taki sposób wyszukiwania zapewnia użytkownikom anonimowość. I to właśnie owa anonimowość jest tym, co w Mastodon cenione jest najbardziej.
To platforma gwarantująca ochronę prywatności na najwyższym poziomie. Jednocześnie jest ona dobrze chroniona przed działaniem trolli, co także jest dużym plusem tego serwisu. Korzystając z niego, raczej nie trzeba obawiać się ataku na swój profil.
Alternatywne serwisy internetowe wykorzystywane są coraz częściej. Niestety, wiele z nich pozostawia wiele do życzenia. Mała liczba użytkowników, kontrowersyjne opinie, powiązanie ze skrajnymi środowiskami – wszystko to sprawia, że z pewnością jeszcze długo to jednak Facebook, Twitter i Instagram będą wiodły prym.