sobota, 15 czerwca

Bezpieczeństwo i elektryczne hulajnogi. O czym należy pamiętać?

hulajnogi elektryczne

Hulajnogi elektryczne cieszą się ogromną popularnością w większych miastach. Niektóre badania pokazują też, że trend ten wcale nie będzie maleć. Jeden z operatorów tego typu sposobu transportu, Bolt, wraz z norweskim Instytutem Ekonomiki Transportu wykazały, że zachęta za pośrednictwem samochodowej aplikacji sprawi, że do sześćdziesięciu procent użytkowników może przerzucić się na hulajnogi przy krótszych dystansach.

I faktycznie, kiedy spojrzymy na ceny i ruch w niektórych metropoliach, miałoby to mnóstwo sensu. Omijanie korków, szybsza przeprawa, swobodna podróż nieuzależniona od konwencjonalnych jezdni… Wszystko to sprawia, że coraz więcej mieszkańców Warszawy czy też Krakowa może zwrócić się w stronę elektronicznych jednośladów.

Współpraca Olimpia Sport Sklep Sportowy Bydgoszcz

Należy jednak pamiętać, że to nadal pojazdy, które mogą powodować pewne niebezpieczne sytuacje w ruchu drogowym. Mało osób jest świadomych tego, że taka podróż bez przedsięwzięcia odpowiednich środków bezpieczeństwa, może kosztować nas nawet życie. Niejednokrotnie pewnie już słyszeliście o wypadkach z udziałem elektrycznych hulajnóg i w niektórych osobach wzbudza to pewien strach. Niepotrzebnie, ponieważ tak jak w przypadku innych środków transportu, wystarczy wiedzieć o kilku podstawowych sprawach i nagle nasza podróż jest o wiele bezpieczniejsza.

Jak korzystać bezpiecznie?

A pamiętać należy oczywiście o podstawach. Noszenie kasku i ochraniaczy może nie być za wygodne, ale nie jest to żadne usprawiedliwienie, jeśli bierzemy nasze zdrowie i bezpieczeństwo na serio. Jest to absolutne minimum i trzeba zadbać o to, gdyż odpowiednie wyposażenie może znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo poważnego urazu. Drugą podstawową rzeczą, której raczej nie trzeba przypominać, jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Niewiedza nie zwalnia nas bowiem w żadnym przypadku z odpowiedzialności za nasze czyny, a ostrożność i postrzeganie innych uczestników ruchu są tutaj kluczowe. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że najwięcej wypadków z udziałem hulajnóg odbywa się właśnie przez brak zastosowania się do panujących warunków. Ignorancja to jeden z największych problemów użytkowników tego pojazdu.

Jest jeszcze parę zasad, które powinny uchronić nas od niepotrzebnych kolizji. Hulajnoga to pojazd jednoosobowy i od tej reguły nie ma wyjątków. Bardzo często niektórzy celowo zapominają o tym fakcie, narażając się na niebezpieczne sytuacje. Mało tego istnieje bardzo jasny przepis o tym, że jednoślad ten obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h. Większość operatorów posiada wbudowane ograniczenia, dlatego osoby wynajmujące zazwyczaj tym nie muszą się przejmować.

Dopilnowanie, aby przejazd był bezpieczny leży zawsze po naszej stronie i nie jest wcale takie oczywiste. W 2019 roku liczba wypadków z udziałem hulajnóg przekroczyła nawet te z udziałem motocykli, które do tej pory uznawano za o wiele bardziej niebezpieczne. Należy więc pamiętać o wyżej wymienionych zasadach i stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *