niedziela, 26 maja

Ile można zaoszczędzić na energii dzięki fotowoltaice

panele fotowoltaiczne

Jeśli masz samochód elektryczny, to dzięki solarnym panelom w swoim domu będziesz mógł zaoszczędzić kilkaset złotych miesięcznie. Co ciekawe z oszczędzaniem na fotowoltaice jest tak, że im więcej zużywasz energii, tym więcej zyskujesz. Jak to możliwe?

Jak działają panele słoneczne?

Panele fotowoltaiczne czerpią prąd ze źródła odnawialnego, czyli z promieni słonecznych. Dzięki zjawisku fotowoltaicznemu w panelach powstaje siła elektromotoryczna (SEM) powodująca przepływ prądu. Kompletni laicy czasem wątpią w to, że panele mogą działać zimą, kiedy słońca jest mniej… Tymczasem to właśnie panele słoneczne, w przeciwieństwie do solarów, działają skutecznie niezależnie od warunków pogodowych. Dzięki temu zarówno w czerwcu jak i w grudniu masz dostęp do prądu. Nadwyżkę energii możesz oddać do sieci energetycznej, a potem odebrać.

Ile zależy od mocy paneli?

To, ile zaoszczędzisz zależy od mocy paneli. Panele o mocy 5 kW są oczywiście droższe od tych o mocy 3 kW, ale w ciągu roku można na nich zaoszczędzić dwa razy więcej (ok. 3000 zł). Warto dodać, że samo pozyskiwanie energii jest darmowe. Po kilku latach jesteśmy w stanie wyjść już na tzw. prostą.

Zacznijmy jednak od początku…

Załóżmy, że…

  • Masz 4 – osobową rodzinę.
  • Mieszkanie w domu jednorodzinnym.
  • Spadzisty dach, na którym można zamontować panele.
  • Rocznie zużywasz ok. 3000 kWh, co daje rachunek za energię około 2000 zł.

Kupując panele i instalując je na dachu płacisz jednorazowo około 30 tys. zł. Aby pokryć zapotrzebowania na prąd dla 4 osób zalecana moc instalacji wynosi ok. 3 kWp, a szacunkowy koszt instalacji z montażem to 15 000 zł. Przy rocznym wzroście cen prądu o 6% całość z inwestycji jest w stanie zwrócić się po 7 latach. Jeśli skorzystasz z dofinansowania Mój Prąd to masz szansę na zwrot po mniej niż 5 latach. Jeśli masz samochód elektryczny to dzięki solarnym panelom w swoim domu będziesz mógł zaoszczędzić kilkaset złotych miesięcznie dodatkowo.

Ile zyskasz?

Po 30 latach korzystania z paneli zysk może wynieść nawet 70 000. Oczywiście programy dofinansowujące są różne. Rolnicy korzystający z dotacji oraz 25% ulgi w podatku gruntowym mogą liczyć nawet na 170 000 zysku po 25 latach. Z kolei zakład produkcyjny potrzebujący moc 11 kWp przy koszcie instalacji 40 000 zł zyska już po 4,5 roku nawet bez korzystania z dofinansowania.

Co wpływa na cenę fotowoltaiki?

Jak widać, wydatki na fotowoltaikę można skrócić. Ale tylko wtedy, kiedy wiemy, skąd wynika cena. Ogólnie można powiedzieć, że zyski są większe, im więcej energii zużywasz. Na samą cenę instalacji wpływa:

  • rozmiar instalacji
  • miejsce montażu
  • forma dofinansowania – oprócz programu Mój prąd są też programy takie jak Czyste powietrze, Agroenergia dla rolników, Energia Plus dla przedsiębiorców, Stop Smog dla osób mieszkających w zanieczyszczonych regionach i inne programy
  • a nawet miejsce montażu – instalacja gruntowa generuje większe koszty niż tzw. dach solarny

Fotowoltaika to także dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają samochody elektryczne. Zasięg sieci stacji ładowania e-samochodów pozostawia jeszcze wiele do życzenia, dlatego kierowcy w dużym stopniu pozostają skazani na doładowanie w domu. W takiej sytuacji darmowa energia z fotowoltaiki pozwala zaoszczędzić na kosztach eksploatacji pojazdu z napędem elektrycznym.

Co jeszcze można zyskać na fotowoltaice?

Fotowoltaika to nie tylko oszczędności, ale też i dbałość o środowisko. To też niezależność energetyczna, bo słońce jest niewyczerpanym źródłem energii. To też wygoda, bezpieczeństwo, gdyż nie trzeba martwić się uzupełnianiem ich. To też prestiż, bo korzystając z ekologicznej energii kreujesz wizerunek osoby troszczącej się o dobro wspólne, które jest dzisiaj jednym z priorytetów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *