sobota, 15 czerwca

Inteligentne okulary dla sportowców

Okulary AR dla sportowców

Biegaczom dyktują tempo, rowerzystom pomagają nawigować w terenie, a pływaków informują o przebytym dystansie. Okulary z tak zwaną rozszerzoną rzeczywistością szybko zyskują na popularności wśród sportowców – zarówno zawodowców jak i amatorów

Idea okularów z wyświetlaczem nie jest nowa. Google próbował wprowadzić na rynek inteligentne okulary do codziennego użytku już blisko dekadę temu. Google Glass miał m.in. funkcje robienia zdjęć, połączeń telefonicznych i wyświetlania informacji o obiekcie, na który się patrzyło (zabytki, przykłady wybitnej architektury itd.).

Projekt zakończył się jednak niepowodzeniem, Google Glass okazał się tylko ciekawostką, efekciarskim gadżetem, który nie zyskał uznania użytkowników. Obecnie koncepcja okularów z funkcją AR (ang. augmented reality, rozszerzona rzeczywistość) powraca w nowej odsłonie.

Dlaczego tym razem miałoby się udać?

Po pierwsze dzięki technologicznemu postępowi jaki dokonał się w ostatnich latach w elektronice użytkowej, okulary AR można obecnie wyposażyć w zaawansowane i naprawdę przydatne funkcje. Po drugie firmy aktualnie projektują tego typu urządzenia głównie pod kątem wykorzystania ich w trakcie aktywności fizycznej. A to ma sens – podczas jazdy na rowerze czy biegania informacje wyświetlane przed szkłach okularów to wygodniejsze rozwiązanie niż wyciąganie smartfona z kieszeni lub zerkanie na smartwatcha.

W jakich dyscyplinach przydadzą się okulary z AR?

Ghost Pacer

Jednym z ciekawszych rozwiązań są okulary Ghost Racer dla biegaczy. Oprócz standardowych funkcji takich jak zapis trasy i pomiar dystansu oferują one oryginalne rozwiązanie – wyświetlają przed biegaczem tzw. pace-makera, w Polsce określanego niekiedy mianem „zająca”. To biegacz, który nadaje pozostałym uczestnikom biegu wyznaczone tempo.

W okularach Ghost Pacer wyświetlana jest holograficzna postać pace-makera, co pozwala użytkownikom utrzymać właściwe tempo. Jeśli awatar zanadto oddali się od biegacza, znaczy to że należy przyspieszyć i odwrotnie.

Salos Smart Glasses

Okulary Solos przeznaczone są głównie dla rowerzystów i biegaczy. W czasie rzeczywistym wyświetlają takie parametry jak dystans, prędkość, tętno a także wskazówki nawigacyjne.

Okulary można zintegrować z takimi aplikacjami dla sportowców jak Strava i MapMyRide

Form Swimming Goggles

To okulary AR dla pływaków. W tym sporcie taki sprzęt może okazać się szczególnie przydatny, bo w tym przypadku nie ma możliwości podglądania parametrów na smart watchu lub smartfonie. FSM dostarcza użytkownikom szeroki zakres informacji: odległość, prędkość, spalone kalorie, tętno oraz liczba pokonanych długości basenu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Mediux, która produkuje kurtyny PCV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *