sobota, 15 czerwca

Widgety powracają w systemie Windows 11

Poza nowym interface’em graficznym jedną z bardziej istotych innowacji w systemie operacyjnym Windows 11 jest panel z widgetami. Przyjrzyjmy się zatem jak z nich korzystać i do jakich zadań mogą się nam przydać.

Ostatnim systemem Microsoftu wyposażonym w tego typu gadżety był Windows 7 – w okienkach na ekranie komputera można było wyświetlać m.in. godzinę i datę, notowania giełdowe, zdjęcia, a także informacje o stanie urządzenia (temperatura, zużycie RAM itd.). W sumie do wyboru było kilkadziesiąt funkcji.

Wraz z premierą Windows 8 Microsoft zrezygnował z tego rozwiązania. Teraz powraca do niego chociaż w znacząco zmodyfikowanej formie. W nowym systemie nie można wyświetlać pojedynczych widgetów na ekranie. Dodano natomiast wysuwany panel, w którym je zgrupowano. Jakie konkretnie funkcje przynosi nowe narzędzie?

Możemy dodać takie widgety jak:

  • pogoda
  • zaplanowane zadania
  • notowania giełdowe
  • kalendarz
  • wydarzenia sportowe
    zdjęcia

W drugiej sekcji wyświetlane są natomiast zajawki wiadomości. Mamy tutaj pełną swobodę w doborze źródeł informacji, tak by dopasować je do osobistych zainteresowań i preferencji. Baza z której możemy wybierać jest szeroka i zapewne każdy będzie w stanie stworzyć satysfakcjonujący strumień informacji.

Zatem teoretycznie po otwarciu panelu mamy dostęp do wielu istotnych informacji przydatnych na rozpoczęciu dnia. Dowiemy się jak będzie pogoda, czy nasze akcje zyskały na wartości, jakie mamy dziś umówione spotkania oraz czy nasza ulubiona drużyna e-sportowa odniosła zwycięstwo.

System widgetów pozostawia jednak niedosyt ze względu na mała liczbę narzędzi do wyboru. Przydałyby się na przykład okienka wyświetlające stan komputera – w tym temperaturę i zużycie ram, powiadomienia o nowych mailach, zajawki z social mediów itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *